Sporten met autisme: persoonlijke begeleiding maakt het verschil - Aleco

Sporten met autisme: persoonlijke begeleiding maakt het verschil

In de Week van Autisme staan we bij Aleco stil bij een belangrijke vraag: hoe begeleid je iemand met autisme op een fijne en passende manier tijdens het sporten? Vanuit onze jarenlange ervaring weten we dat hier geen standaardantwoord op bestaat. Juist de verschillen tussen mensen maken onze aanpak zo waardevol. Met pedagoog Bram Tak zijn wij in gesprek gegaan over het begeleiden van sporters met autisme.

Bij Aleco begeleiden we al jaren sporters van jong tot oud met autisme. Sommigen komen binnen met een duidelijke hulpvraag, anderen willen vooral lekker bewegen zonder specifieke begeleiding. Wat ze gemeen hebben, is dat ze allemaal gebaat zijn bij een aanpak die aansluit op hun persoonlijke behoeften.

 

Iedere sporter is uniek

Begeleiding van iemand met autisme vraagt om een andere benadering dan reguliere sportbegeleiding. Daarom staat de eerste kennismaking bij ons centraal. We nemen de tijd om samen met de sporter in gesprek te gaan: wat zijn jouw wensen? Waar voel jij je prettig bij? En wat heb jij nodig om met plezier te kunnen sporten?

We stellen altijd dezelfde kernvraag: wat kunnen wij doen om jou op een fijne en comfortabele manier te laten sporten? Voor de één betekent dit een prikkelarme omgeving, voor de ander juist duidelijke structuur of extra uitleg. Er is geen standaardaanpak, wij zoeken altijd naar maatwerk.

 

Signalen herkennen en samen oplossingen vinden

Een belangrijk onderdeel van onze begeleiding is het herkennen van signalen. Samen met de sporter bespreken we: wat gebeurt er als het even niet goed gaat? Hoe merk je dat aan jezelf? En hoe kunnen wij daar het beste op inspelen?

Deze informatie wordt gedeeld met onze trainers, zodat zij precies weten wat een sporter nodig heeft op moeilijke momenten. Denk aan het bieden van rust, ruimte en begrip. Soms betekent dat even afstand nemen of de mogelijkheid geven om kort uit de situatie te stappen. Daarna gaan we opnieuw in gesprek en zoeken we samen naar wat helpt.

 

Deskundigheid in de praktijk

Onze collega Bram Tak speelt hierin een belangrijke rol. Hij heeft onder andere de cursus Geef me de vijf” gevolgd, waarmee hij zich heeft verdiept in hoe mensen met autisme informatie verwerken en situaties ervaren. Deze kennis helpt ons om gedrag beter te begrijpen en hier op de juiste manier op te reageren.

Denk bijvoorbeeld aan:

Door deze aanpak creëren we voorspelbaarheid en vertrouwen, twee essentiële elementen voor veel sporters met autisme.

 

Meer dan alleen sporten

Wat we misschien nog wel het belangrijkst vinden, is wat sporten oplevert naast beweging. Voor veel mensen met autisme is het opbouwen van een sociaal netwerk een enorme stap vooruit. In plaats van thuis te blijven, ontstaan er contacten, gesprekken en zelfs vriendschappen.

Sport wordt daarmee niet alleen een manier om fysiek sterker te worden, maar ook om mentaal en sociaal te groeien.

 

Samen kijken naar mogelijkheden

Bij Aleco geloven we dat iedereen moet kunnen sporten op een manier die bij hem of haar past. Door te luisteren, mee te denken en flexibel te zijn, zorgen we ervoor dat iedere sporter zich veilig en welkom voelt.

In de Week van Autisme benadrukken we dan ook graag onze boodschap: goede begeleiding begint bij écht kijken naar de persoon achter het gedrag. Ben je benieuwd naar de opties om te beginnen met sporten? Neem dan contact op met info@aleco.nl